XP Power JCK1548D15
JCK1548D15 picture photo
Mfg. Part Number
JCK1548D15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Datasheet Download
JCK1548D15.pdf
Availability of JCK1548D15
QUANTITY
JCK1548D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCK1548D15
Internal Part NumberEIS-JCK1548D15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCK
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCK1548D15
Related LinksJCK15, JCK1548D15 Datasheet, XP Power Distributor
JCK1548D15 Details Description
Related parts for JCK1548D15
IC 5V SIGMA-DELTA AFE 44-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
MODULE,DOMINO ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6PDT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 635MA 240 MOHM datasheet.pdf