JAE Electronics JL05-20EB1A-R
JL05-20EB1A-R picture photo
Mfg. Part Number
JL05-20EB1A-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL SZ 20 BLACK
Datasheet Download
JL05-20EB1A-R.pdf
Availability of JL05-20EB1A-R
QUANTITY
JL05-20EB1A-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JL05-20EB1A-R
Internal Part NumberEIS-JL05-20EB1A-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesJL05
TypeBackshell
Cable Opening1.102" (28.00mm)
Diameter - Outside1.417" (36.00mm)
Shell Size - Insert20
Thread Size1 1/8-18 UNEF-2B
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingZinc
Shielding-
ColorBlack
Features-
Ingress Protection-
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 Set Screw
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsJL05 Series Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JL05-20EB1A-R
Related LinksJL05-2, JL05-20EB1A-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JL05-20EB1A-R Details Description
Related parts for JL05-20EB1A-R
IC OPAMP VFB 20MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RELAY CURRENT MONITOR 0.1-8A datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.866 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6A 21 MOHM SMD datasheet.pdf