Littelfuse JLLN110.X
JLLN110.X picture photo
Mfg. Part Number
JLLN110.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE F/A CLASS T 110A 300V
Datasheet Download
JLLN110.X.pdf
Availability of JLLN110.X
QUANTITY
JLLN110.X Order Process
Ship out your order
Specifications of JLLN110.X
Internal Part NumberEIS-JLLN110.X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-T™ JLLN
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated300VAC, 125VDC
Current110A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.063" Dia x 2.437" L (27.00mm x 61.90mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JLLN110.X
Related LinksJLLN, JLLN110.X Datasheet, Littelfuse Distributor
JLLN110.X Details Description
Related parts for JLLN110.X
RES 1.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS DL 30AWG 60" datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 135MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
15W4 F HD R/A 30A M.BRKT 4-40 datasheet.pdf