Panasonic Electric Works JM1AN-P-DC24V
JM1AN-P-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
JM1AN-P-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Datasheet Download
JM1AN-P-DC24V.pdf
Availability of JM1AN-P-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JM1AN-P-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of JM1AN-P-DC24V
Internal Part NumberEIS-JM1AN-P-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLJM Series 21/Oct/2015
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJM
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current37.5mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance640 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JM1AN-P-DC24V
Related LinksJM1AN-, JM1AN-P-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JM1AN-P-DC24V Details Description
Related parts for JM1AN-P-DC24V
TOOL INSERT/EXTRACT EN3 #16PINS datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL EURO TYP M CPCI RCPT 24+8 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 21A 14V datasheet.pdf
IC FRONTEND MOD 802.11N DL 28QFN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 10 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 500V TO-83 datasheet.pdf