Taiyo Yuden JMK042BJ332KC-W
JMK042BJ332KC-W picture photo
Mfg. Part Number
JMK042BJ332KC-W
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
JMK042BJ332KC-W.pdf
Availability of JMK042BJ332KC-W
QUANTITY
JMK042BJ332KC-W Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK042BJ332KC-W
Internal Part NumberEIS-JMK042BJ332KC-W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK042BJ332KC-W
Related LinksJMK042B, JMK042BJ332KC-W Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK042BJ332KC-W Details Description
Related parts for JMK042BJ332KC-W
IC BUFF DVR TRI-ST 10BIT 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 +5.0V ESD 10UDFN datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
KIT OS31O1 QUICK DISCONNECT 20 M datasheet.pdf
IC PTIC TUNABLE 5.6PF 6QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf