Taiyo Yuden JMK042BJ472KC-F
JMK042BJ472KC-F picture photo
Mfg. Part Number
JMK042BJ472KC-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
JMK042BJ472KC-F.pdf
Availability of JMK042BJ472KC-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JMK042BJ472KC-F Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK042BJ472KC-F
Internal Part NumberEIS-JMK042BJ472KC-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK042BJ472KC-F
Related LinksJMK042B, JMK042BJ472KC-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK042BJ472KC-F Details Description
Related parts for JMK042BJ472KC-F
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IDC CABLE - MPK16K/MC16F/MPK16K datasheet.pdf
RES 267 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIBER 4MM NON-THREAD THRUBEAM R4 datasheet.pdf