GE Critical Power JNCW016A0R41Z
JNCW016A0R41Z picture photo
Mfg. Part Number
JNCW016A0R41Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 28V 448W
Datasheet Download
JNCW016A0R41Z.pdf
Availability of JNCW016A0R41Z
QUANTITY
JNCW016A0R41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of JNCW016A0R41Z
Internal Part NumberEIS-JNCW016A0R41Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesORCA™
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series448W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max448W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JNCW016A0R41Z
Related LinksJNCW01, JNCW016A0R41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
JNCW016A0R41Z Details Description
Related parts for JNCW016A0R41Z
LED MATRIX CC 8X8 2.3" 635NM RED datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.00/12/90F SN BK datasheet.pdf
MICRO 9 M 18" YEL JACKP datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf