Hirose Electric Co Ltd JR21PK-10PC(71)
JR21PK-10PC(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR21PK-10PC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
JR21PK-10PC(71).pdf
Availability of JR21PK-10PC(71)
QUANTITY
JR21PK-10PC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21PK-10PC(71)
Internal Part NumberEIS-JR21PK-10PC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJR
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.6mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21PK-10PC(71)
Related LinksJR21PK-, JR21PK-10PC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21PK-10PC(71) Details Description
Related parts for JR21PK-10PC(71)
FIXED IND 500UH 3.1A 183 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 3A 12V datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
TRANSFORMER 1.33:1 datasheet.pdf
CURRENT SENSE TRANSFORMERS datasheet.pdf
SGE-225-4-0890 00250M SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 0.043 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf