Hirose Electric Co Ltd JR21WR-10P(71)
JR21WR-10P(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR21WR-10P(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT WATERPROOF 10POS MALE
Datasheet Download
JR21WR-10P(71).pdf
Availability of JR21WR-10P(71)
QUANTITY
JR21WR-10P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21WR-10P(71)
Internal Part NumberEIS-JR21WR-10P(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Brass, Black Chromium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21WR-10P(71)
Related LinksJR21WR-, JR21WR-10P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21WR-10P(71) Details Description
Related parts for JR21WR-10P(71)
TERM BLOCK PCB 5.08MM 36POS OR datasheet.pdf
GDT 350V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 3' BNCM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL SAKS 2/35 DB datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 262MA 4.9 OHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf