Amphenol Aerospace Operations JT06RE16-55PD-SR
JT06RE16-55PD-SR picture photo
Mfg. Part Number
JT06RE16-55PD-SR
Brief Description
JT 55C 55#22M PIN PLUG
Datasheet Download
JT06RE16-55PD-SR.pdf
Availability of JT06RE16-55PD-SR
QUANTITY
JT06RE16-55PD-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of JT06RE16-55PD-SR
Internal Part NumberEIS-JT06RE16-55PD-SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JT06RE16-55PD-SR
Related LinksJT06RE16, JT06RE16-55PD-SR Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
JT06RE16-55PD-SR Details Description
Related parts for JT06RE16-55PD-SR
IC LOGIC GATE UHS 2-INP 6-MCRPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 22A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
B-189 SNAP PLUG KRIMPTITE datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
ACC 1/2 THREADED ROD 1' 25.4MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf