Amphenol Aerospace Operations JT06RT-14-18S-LC
JT06RT-14-18S-LC picture photo
Mfg. Part Number
JT06RT-14-18S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
JT 18C 18#20 SKT WALL RECP
Datasheet Download
JT06RT-14-18S-LC.pdf
Availability of JT06RT-14-18S-LC
QUANTITY
JT06RT-14-18S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of JT06RT-14-18S-LC
Internal Part NumberEIS-JT06RT-14-18S-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JT06RT-14-18S-LC
Related LinksJT06RT-1, JT06RT-14-18S-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
JT06RT-14-18S-LC Details Description
Related parts for JT06RT-14-18S-LC
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 625MA 290 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 160VDC datasheet.pdf
100UF 35V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf