XP Power JTK1548S15
JTK1548S15 picture photo
Mfg. Part Number
JTK1548S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 15W
Datasheet Download
JTK1548S15.pdf
Availability of JTK1548S15
QUANTITY
JTK1548S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of JTK1548S15
Internal Part NumberEIS-JTK1548S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJTK
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTK1548S15
Related LinksJTK15, JTK1548S15 Datasheet, XP Power Distributor
JTK1548S15 Details Description
Related parts for JTK1548S15
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .187 NATURAL datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 32QFN datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 6A 39B1QFN datasheet.pdf
6PORT WALL MNT PATCH PANEL W/BEZ datasheet.pdf
MINICOM SMART 216 16-PORT CAT5 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf