XP Power JTL3048S12
JTL3048S12 picture photo
Mfg. Part Number
JTL3048S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
JTL3048S12.pdf
Availability of JTL3048S12
QUANTITY
JTL3048S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JTL3048S12
Internal Part NumberEIS-JTL3048S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product JTL Series DC-DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJTL
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTL3048S12
Related LinksJTL30, JTL3048S12 Datasheet, XP Power Distributor
JTL3048S12 Details Description
Related parts for JTL3048S12
Crystal 29.4912MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
P-CONN WING NYL INS 22-10AWG YLW datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 160MA 6.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 datasheet.pdf