Panasonic Electric Works JTN1G-PA-F-DC24V
JTN1G-PA-F-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
JTN1G-PA-F-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Datasheet Download
JTN1G-PA-F-DC24V.pdf
Availability of JTN1G-PA-F-DC24V
QUANTITY
JTN1G-PA-F-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of JTN1G-PA-F-DC24V
Internal Part NumberEIS-JTN1G-PA-F-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJT-N
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power800 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTN1G-PA-F-DC24V
Related LinksJTN1G-PA, JTN1G-PA-F-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JTN1G-PA-F-DC24V Details Description
Related parts for JTN1G-PA-F-DC24V
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,WHT,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf