TE Connectivity Potter & Brumfield Relays JWD-171-12
JWD-171-12 picture photo
Mfg. Part Number
JWD-171-12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
Datasheet Download
JWD-171-12.pdf
Availability of JWD-171-12
QUANTITY
JWD-171-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JWD-171-12
Internal Part NumberEIS-JWD-171-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesJWD
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage5VDC
Contact FormSPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage100VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.5 VDC
Operate Time1.5ms
Release Time0.5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialRuthenium (Ru)
Coil Power50 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-35°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWD-171-12
Related LinksJWD-1, JWD-171-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
JWD-171-12 Details Description
Related parts for JWD-171-12
TERMINAL WRAPOST BR-360 .500" datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 12-10AWG datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 900MA 160 MOHM TH datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 680 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 5V DIP datasheet.pdf
HDWR TOWER MCU BOARD SLIDERS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 0.6A SOT-893L datasheet.pdf