Taiyo Yuden JWK107BJ475MV-T
JWK107BJ475MV-T picture photo
Mfg. Part Number
JWK107BJ475MV-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0306
Datasheet Download
JWK107BJ475MV-T.pdf
Availability of JWK107BJ475MV-T
QUANTITY
JWK107BJ475MV-T Order Process
Ship out your order
Specifications of JWK107BJ475MV-T
Internal Part NumberEIS-JWK107BJ475MV-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesJWK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWK107BJ475MV-T
Related LinksJWK107B, JWK107BJ475MV-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JWK107BJ475MV-T Details Description
Related parts for JWK107BJ475MV-T
BIT HEX 4MM 1.97" datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16H/AE16M/HDP16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 2.03MM-5.58MM PCB datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
HEX NUT 0.567" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN M8 3POS PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STD 4750K 12" ALUM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC QFN datasheet.pdf