TDK-Lambda Americas, Inc. JWT100522/B
JWT100522/B picture photo
Mfg. Part Number
JWT100522/B
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 100W
Datasheet Download
JWT100522/B.pdf
Availability of JWT100522/B
QUANTITY
JWT100522/B Order Process
Ship out your order
Specifications of JWT100522/B
Internal Part NumberEIS-JWT100522/B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelJWT100.stpJWT100.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJWT
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A, 5.5A, 1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.99" L x 3.62" W x 1.89" H (203.0mm x 92.0mm x 48.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWT100522/B
Related LinksJWT10, JWT100522/B Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWT100522/B Details Description
Related parts for JWT100522/B
IC REG LDO 8V 0.2A 8SO datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf