TDK-Lambda Americas, Inc. JWT1005FF/R
JWT1005FF/R picture photo
Mfg. Part Number
JWT1005FF/R
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 100W
Datasheet Download
JWT1005FF/R.pdf
Availability of JWT1005FF/R
QUANTITY
JWT1005FF/R Order Process
Ship out your order
Specifications of JWT1005FF/R
Internal Part NumberEIS-JWT1005FF/R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJWT
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A, 4.5A, 1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.99" L x 3.62" W x 1.89" H (203.0mm x 92.0mm x 48.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWT1005FF/R
Related LinksJWT10, JWT1005FF/R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWT1005FF/R Details Description
Related parts for JWT1005FF/R
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VIRTEX-5 ML505 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14DIP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.96MHZ CMOS SMD datasheet.pdf