Littelfuse K1300SRP
K1300SRP picture photo
Mfg. Part Number
K1300SRP
Manufacturer
Product Category
Diacs, Sidacs
Brief Description
SIDAC 120-138V 1A DO214
Datasheet Download
K1300SRP.pdf
Availability of K1300SRP
QUANTITY
K1300SRP Order Process
Ship out your order
Specifications of K1300SRP
Internal Part NumberEIS-K1300SRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiacs, Sidacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover120 ~ 138V
Current - Breakover10µA
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Current - Peak Output1A
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K1300SRP
Related LinksK130, K1300SRP Datasheet, Littelfuse Distributor
K1300SRP Details Description
Related parts for K1300SRP
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 4M CONN MOD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf