Vishay/BCcomponents K153Z15Y5VF53H5
K153Z15Y5VF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K153Z15Y5VF53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V Y5V RADIAL
Datasheet Download
K153Z15Y5VF53H5.pdf
Availability of K153Z15Y5VF53H5
QUANTITY
K153Z15Y5VF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K153Z15Y5VF53H5
Internal Part NumberEIS-K153Z15Y5VF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K153Z15Y5VF53H5
Related LinksK153Z15, K153Z15Y5VF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K153Z15Y5VF53H5 Details Description
Related parts for K153Z15Y5VF53H5
CONN MDR RCPT 36POS R/A 4-40 datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
VARISTOR 52V 1012 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf