Vishay/BCcomponents K181J10C0GF5UH5
K181J10C0GF5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K181J10C0GF5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K181J10C0GF5UH5.pdf
Availability of K181J10C0GF5UH5
QUANTITY
K181J10C0GF5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K181J10C0GF5UH5
Internal Part NumberEIS-K181J10C0GF5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K181J10C0GF5UH5
Related LinksK181J10, K181J10C0GF5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K181J10C0GF5UH5 Details Description
Related parts for K181J10C0GF5UH5
JUMPER-H1502TR/A3049A/H1502TR 10 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
IC HD VIDEO FILTER 3CH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS R/A 2.5MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C048MS-3,0C1-1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf