Vishay/BCcomponents K182K10X7RH5TL2
K182K10X7RH5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K182K10X7RH5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
K182K10X7RH5TL2.pdf
Availability of K182K10X7RH5TL2
QUANTITY
K182K10X7RH5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K182K10X7RH5TL2
Internal Part NumberEIS-K182K10X7RH5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K182K10X7RH5TL2
Related LinksK182K10, K182K10X7RH5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K182K10X7RH5TL2 Details Description
Related parts for K182K10X7RH5TL2
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
IC OSC TIMER CTRL 100KHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 EXT MODE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
IC PWR DIST BUCK ADJ REG 16VQFN datasheet.pdf
39+39 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM VAPO 12VDC datasheet.pdf
POT 3 OHM 300W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf