Vishay/BCcomponents K272K10X7RH5TH5
K272K10X7RH5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K272K10X7RH5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
K272K10X7RH5TH5.pdf
Availability of K272K10X7RH5TH5
QUANTITY
K272K10X7RH5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K272K10X7RH5TH5
Internal Part NumberEIS-K272K10X7RH5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K272K10X7RH5TH5
Related LinksK272K10, K272K10X7RH5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K272K10X7RH5TH5 Details Description
Related parts for K272K10X7RH5TH5
DIESET HEXCRIMP RG58, 62, 59 datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT LV CMOS 48TSSOP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf