Vishay/BCcomponents K393M15X7RF53L2
K393M15X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K393M15X7RF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K393M15X7RF53L2.pdf
Availability of K393M15X7RF53L2
QUANTITY
K393M15X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K393M15X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K393M15X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K393M15X7RF53L2
Related LinksK393M15, K393M15X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K393M15X7RF53L2 Details Description
Related parts for K393M15X7RF53L2
INLET C14 QC 3.0MM PNL SNAP-IN datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 10-MSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V SOT323 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
2MM FB,ASY,HDR,SIG,4R,048,SL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A H2PAK-2 datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO34 datasheet.pdf