Vishay/BCcomponents K393M15X7RF5TH5
K393M15X7RF5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K393M15X7RF5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K393M15X7RF5TH5.pdf
Availability of K393M15X7RF5TH5
QUANTITY
K393M15X7RF5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K393M15X7RF5TH5
Internal Part NumberEIS-K393M15X7RF5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K393M15X7RF5TH5
Related LinksK393M15, K393M15X7RF5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K393M15X7RF5TH5 Details Description
Related parts for K393M15X7RF5TH5
CONN SPRING CONT 45 POS .236 SMD datasheet.pdf
CONN 60POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 18.7VC SMA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 90W datasheet.pdf
LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 7.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 7V 16WCSP datasheet.pdf