Vishay/BCcomponents K471J10C0GH53L2
K471J10C0GH53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K471J10C0GH53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K471J10C0GH53L2.pdf
Availability of K471J10C0GH53L2
QUANTITY
K471J10C0GH53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K471J10C0GH53L2
Internal Part NumberEIS-K471J10C0GH53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K471J10C0GH53L2
Related LinksK471J10, K471J10C0GH53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K471J10C0GH53L2 Details Description
Related parts for K471J10C0GH53L2
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 8A DPAK datasheet.pdf
FOOT GROUND HEEL MARK-RESIS 1MEG datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 40V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
KEYPAD 16BTN 4X4 MATRIX datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET PREASSEMBL 50CO datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf