Sullins Connector Solutions PBC11SAAN
PBC11SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PBC11SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS
Datasheet Download
PBC11SAAN.pdf
Availability of PBC11SAAN
QUANTITY
PBC11SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC11SAAN
Internal Part NumberEIS-PBC11SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC11SAAN
Related LinksPBC1, PBC11SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC11SAAN Details Description
Related parts for PBC11SAAN
BATTRAX PROTECT SNGL 500A DO-214 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 9.5A 8.4 MOHM datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT PMAAC 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 60 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS SKT datasheet.pdf