AVX Corporation K50-3C0E19.8000M
K50-3C0E19.8000M picture photo
Mfg. Part Number
K50-3C0E19.8000M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 19.8MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
K50-3C0E19.8000M.pdf
Availability of K50-3C0E19.8000M
QUANTITY
K50-3C0E19.8000M Order Process
Ship out your order
Specifications of K50-3C0E19.8000M
Internal Part NumberEIS-K50-3C0E19.8000M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesK50-3C, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency19.8MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K50-3C0E19.8000M
Related LinksK50-3C0E, K50-3C0E19.8000M Datasheet, AVX Corporation Distributor
K50-3C0E19.8000M Details Description
Related parts for K50-3C0E19.8000M
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
COVER FLANGE MOUNT FOR "A" BOX datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 3.09V 8DIP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf