AVX Corporation K50-3C0E66.0000M
K50-3C0E66.0000M picture photo
Mfg. Part Number
K50-3C0E66.0000M
Brief Description
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
K50-3C0E66.0000M.pdf
Availability of K50-3C0E66.0000M
QUANTITY
K50-3C0E66.0000M Order Process
Ship out your order
Specifications of K50-3C0E66.0000M
Internal Part NumberEIS-K50-3C0E66.0000M
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K50-3C0E66.0000M
Related LinksK50-3C0E, K50-3C0E66.0000M Datasheet, AVX Corporation Distributor
K50-3C0E66.0000M Details Description
Related parts for K50-3C0E66.0000M
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SIDAC 220-250V 1A DO15 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf