Vishay/BCcomponents K560J10C0GF53L2
K560J10C0GF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K560J10C0GF53L2
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K560J10C0GF53L2.pdf
Availability of K560J10C0GF53L2
QUANTITY
K560J10C0GF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K560J10C0GF53L2
Internal Part NumberEIS-K560J10C0GF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K560J10C0GF53L2
Related LinksK560J10, K560J10C0GF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K560J10C0GF53L2 Details Description
Related parts for K560J10C0GF53L2
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED datasheet.pdf
IGBT 600V 100A 600W TO247AD datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DSUB R/A STB 37POS SOCKET datasheet.pdf