Vishay/BCcomponents K560J10C0GH5TH5
K560J10C0GH5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K560J10C0GH5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K560J10C0GH5TH5.pdf
Availability of K560J10C0GH5TH5
QUANTITY
K560J10C0GH5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K560J10C0GH5TH5
Internal Part NumberEIS-K560J10C0GH5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K560J10C0GH5TH5
Related LinksK560J10, K560J10C0GH5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K560J10C0GH5TH5 Details Description
Related parts for K560J10C0GH5TH5
IC SUPPLY VOLT MON 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 625KSPS 64TQFP datasheet.pdf
IC ADSL CPE DVR 175MA 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN MICRO SIM CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
TVS DIODE 5.25VWM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf