Vishay/BCcomponents K561K10C0GF5UH5
K561K10C0GF5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K561K10C0GF5UH5
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561K10C0GF5UH5.pdf
Availability of K561K10C0GF5UH5
QUANTITY
K561K10C0GF5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561K10C0GF5UH5
Internal Part NumberEIS-K561K10C0GF5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561K10C0GF5UH5
Related LinksK561K10, K561K10C0GF5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561K10C0GF5UH5 Details Description
Related parts for K561K10C0GF5UH5
IC DAC 12BIT W/AMP W/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLL PLNGR SPDT 15A datasheet.pdf
IC CAN TXRX FAULT-TOL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN SKT .062 16-18AWG AU CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II MODULE, TP-T datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 800 OHM 12W datasheet.pdf
HD CABLE TIE 250 LB. 40.55" datasheet.pdf