Vishay/BCcomponents K820K10C0GF53H5
K820K10C0GF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K820K10C0GF53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K820K10C0GF53H5.pdf
Availability of K820K10C0GF53H5
QUANTITY
K820K10C0GF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K820K10C0GF53H5
Internal Part NumberEIS-K820K10C0GF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K820K10C0GF53H5
Related LinksK820K10, K820K10C0GF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K820K10C0GF53H5 Details Description
Related parts for K820K10C0GF53H5
Connector Receptacle 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EXTERNAL 802.11B/G BRDG RS232 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 456MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 990 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
AERIAL CLOSURE KIT datasheet.pdf
1/4 INCH DUAL HST BK (100/12 INC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V AA 1AH W/TAB datasheet.pdf