Precision Electronic Components Ltd KA1041S28
KA1041S28 picture photo
Mfg. Part Number
KA1041S28
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 2W CARBON LOG
Datasheet Download
KA1041S28.pdf
Availability of KA1041S28
QUANTITY
KA1041S28 Order Process
Ship out your order
Specifications of KA1041S28
Internal Part NumberEIS-KA1041S28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesK
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation314°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA1041S28
Related LinksKA10, KA1041S28 Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
KA1041S28 Details Description
Related parts for KA1041S28
IC CPLD 256MC 10NS 208QFP datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf