E-Switch KAJ12SGGT
KAJ12SGGT picture photo
Mfg. Part Number
KAJ12SGGT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW DIP LOW PRO 12 POS GOLD
Datasheet Download
KAJ12SGGT.pdf
Availability of KAJ12SGGT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KAJ12SGGT Order Process
Ship out your order
Specifications of KAJ12SGGT
Internal Part NumberEIS-KAJ12SGGT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKAJ Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package16
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesKAJ
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions12
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.140" (3.55mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length1.200" (30.48mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAJ12SGGT
Related LinksKAJ1, KAJ12SGGT Datasheet, E-Switch Distributor
KAJ12SGGT Details Description
Related parts for KAJ12SGGT
SAW RESONATOR 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 DL datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 33UF 20% 6.3V 2312 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH UNIT SQ 3POS MOM LEFT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 18POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 2A 40V 4-DIP datasheet.pdf