Stackpole Electronics Inc. KAL100JB1R00
KAL100JB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
KAL100JB1R00
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W
Datasheet Download
KAL100JB1R00.pdf
Availability of KAL100JB1R00
QUANTITY
KAL100JB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL100JB1R00
Internal Part NumberEIS-KAL100JB1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package60
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesKAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.500" L x 2.811" W (88.90mm x 71.40mm)
Height2.220" (56.40mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL100JB1R00
Related LinksKAL100, KAL100JB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL100JB1R00 Details Description
Related parts for KAL100JB1R00
FIXED IND 47UH 620MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf