TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KAP-14DY-24
KAP-14DY-24 picture photo
Mfg. Part Number
KAP-14DY-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V
Datasheet Download
KAP-14DY-24.pdf
Availability of KAP-14DY-24
QUANTITY
KAP-14DY-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAP-14DY-24
Internal Part NumberEIS-KAP-14DY-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKAP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current51mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.25 W
Coil Resistance472 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAP-14DY-24
Related LinksKAP-1, KAP-14DY-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KAP-14DY-24 Details Description
Related parts for KAP-14DY-24
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 100MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 40A SCREW TERM datasheet.pdf
CBL 37POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
2X 4P MOD2 STIFTLEI datasheet.pdf
CMOS Low Voltage 2.5 OHM Dual SPDT Switch IC datasheet.pdf