E-Switch KAP1102R
KAP1102R picture photo
Mfg. Part Number
KAP1102R
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP
Datasheet Download
KAP1102R.pdf
Availability of KAP1102R
QUANTITY
KAP1102R Order Process
Ship out your order
Specifications of KAP1102R
Internal Part NumberEIS-KAP1102R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelKAP1102R.stp
Standard Package70
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesKAP
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions2
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypePiano
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.402" (10.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Length0.261" (6.63mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAP1102R
Related LinksKAP1, KAP1102R Datasheet, E-Switch Distributor
KAP1102R Details Description
Related parts for KAP1102R
SW ROTARY DIP RA FLAT 10POS 24V datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 1.25"NATURAL datasheet.pdf
ARRAY MALE 200POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 4.2X2.7 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
SPONGE 3.4" X 4.4" - SLITS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf