NKK Switches KB15CKW01-5C12-JC
KB15CKW01-5C12-JC picture photo
Mfg. Part Number
KB15CKW01-5C12-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15CKW01-5C12-JC.pdf
Availability of KB15CKW01-5C12-JC
QUANTITY
KB15CKW01-5C12-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15CKW01-5C12-JC
Internal Part NumberEIS-KB15CKW01-5C12-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15CKW01-5C12-JC
Related LinksKB15CKW0, KB15CKW01-5C12-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15CKW01-5C12-JC Details Description
Related parts for KB15CKW01-5C12-JC
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 256MB 184DIMM datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUS SR W/CKEY datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 6GBIT 137TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 3.28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf