NKK Switches KB25MKG01-5D24-JD
KB25MKG01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
KB25MKG01-5D24-JD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
KB25MKG01-5D24-JD.pdf
Availability of KB25MKG01-5D24-JD
QUANTITY
KB25MKG01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KB25MKG01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-KB25MKG01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB25MKG01-5D24-JD
Related LinksKB25MKG0, KB25MKG01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
KB25MKG01-5D24-JD Details Description
Related parts for KB25MKG01-5D24-JD
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR OPTIMATE ST datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK STAR LED 45MM BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 3A MP3A datasheet.pdf