NKK Switches KB26CKW01-5F24-JF
KB26CKW01-5F24-JF picture photo
Mfg. Part Number
KB26CKW01-5F24-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26CKW01-5F24-JF.pdf
Availability of KB26CKW01-5F24-JF
QUANTITY
KB26CKW01-5F24-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26CKW01-5F24-JF
Internal Part NumberEIS-KB26CKW01-5F24-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26CKW01-5F24-JF
Related LinksKB26CKW0, KB26CKW01-5F24-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26CKW01-5F24-JF Details Description
Related parts for KB26CKW01-5F24-JF
TRANS NPN 25V 2A E-LINE datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf