NKK Switches KB26MKW01-12-CB
KB26MKW01-12-CB picture photo
Mfg. Part Number
KB26MKW01-12-CB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26MKW01-12-CB.pdf
Availability of KB26MKW01-12-CB
QUANTITY
KB26MKW01-12-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26MKW01-12-CB
Internal Part NumberEIS-KB26MKW01-12-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26MKW01-12-CB
Related LinksKB26MKW, KB26MKW01-12-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26MKW01-12-CB Details Description
Related parts for KB26MKW01-12-CB
CONN HEADER ZH SIDE 13POS 1.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14DIP datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 20A SCREW datasheet.pdf
IPD LMTSW 40-15MM NAMUR SCREW datasheet.pdf
GIGA-MINIMC, TX/SSBX-SM1490/PLUS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf