NKK Switches KB26RKW01-5D24-JD
KB26RKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
KB26RKW01-5D24-JD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26RKW01-5D24-JD.pdf
Availability of KB26RKW01-5D24-JD
QUANTITY
KB26RKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26RKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-KB26RKW01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26RKW01-5D24-JD
Related LinksKB26RKW0, KB26RKW01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26RKW01-5D24-JD Details Description
Related parts for KB26RKW01-5D24-JD
DIODE ARRAY GP 600V 10A D2PAK datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SO datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PROX M12 3W NO NPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A datasheet.pdf