AVX Corporation KBS-20DA-7C-35
KBS-20DA-7C-35 picture photo
Mfg. Part Number
KBS-20DA-7C-35
Manufacturer
Product Category
Buzzer Elements, Piezo Benders
Brief Description
BUZZER ELEMENT PIEZO 6.6KHZ 20MM
Datasheet Download
KBS-20DA-7C-35.pdf
Availability of KBS-20DA-7C-35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KBS-20DA-7C-35 Order Process
Ship out your order
Specifications of KBS-20DA-7C-35
Internal Part NumberEIS-KBS-20DA-7C-35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Audio Products
FamilyBuzzer Elements, Piezo Benders
SeriesKBS, Kyocera
Frequency6.6kHz
TypeStandard
Impedance300 Ohm
Voltage - Input (Max)-
Capacitance @ Frequency10000pF @ 1kHz
Size0.79" Dia (20mm)
TerminationWire Leads
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KBS-20DA-7C-35
Related LinksKBS-20D, KBS-20DA-7C-35 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KBS-20DA-7C-35 Details Description
Related parts for KBS-20DA-7C-35
IC Z8 4K OTP 16MHZ XTEMP 28-SOIC datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 62P SER 90 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SCAN BRIDGE MULTIDROP 49FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 125K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.1A 66.1 MOHM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES 20K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
FULL METAL HOOD 9P S40 ENT. K SC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Dual, 16 MHz, Rail-to-Rail FET Input Amplifier IC datasheet.pdf