AVX Corporation KBS-27DA-5C-108
KBS-27DA-5C-108 picture photo
Mfg. Part Number
KBS-27DA-5C-108
Manufacturer
Product Category
Buzzer Elements, Piezo Benders
Brief Description
BUZZER ELEMENT PIEZO 4.6KHZ 27MM
Datasheet Download
KBS-27DA-5C-108.pdf
Availability of KBS-27DA-5C-108
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KBS-27DA-5C-108 Order Process
Ship out your order
Specifications of KBS-27DA-5C-108
Internal Part NumberEIS-KBS-27DA-5C-108
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Audio Products
FamilyBuzzer Elements, Piezo Benders
SeriesKBS, Kyocera
Frequency4.6kHz
TypeStandard
Impedance200 Ohm
Voltage - Input (Max)-
Capacitance @ Frequency20000pF @ 1kHz
Size1.06" Dia (27mm)
TerminationWire Leads
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KBS-27DA-5C-108
Related LinksKBS-27D, KBS-27DA-5C-108 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KBS-27DA-5C-108 Details Description
Related parts for KBS-27DA-5C-108
Connector Header 48 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 4500UF 200V SCREW datasheet.pdf