Comchip Technology KBU1002-G
KBU1002-G picture photo
Mfg. Part Number
KBU1002-G
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECTIFIER BRIDGE 10A 200V KBU
Datasheet Download
KBU1002-G.pdf
Availability of KBU1002-G
QUANTITY
KBU1002-G Order Process
Ship out your order
Specifications of KBU1002-G
Internal Part NumberEIS-KBU1002-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)200V
Current - DC Forward (If) (Max)10A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP, KBU
Supplier Device PackageKBU
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KBU1002-G
Related LinksKBU1, KBU1002-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
KBU1002-G Details Description
Related parts for KBU1002-G
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER DUAL-IN 16-TQFN datasheet.pdf
IC FILTER LC 2CH ESD 5WLCSP datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 104 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
22+22 MALE CONN VERT LATCH datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
C/A 3MM OFNP 50UM 0M3 MPO 16M datasheet.pdf