AVX Corporation KC2016K22.5792C1GE00
KC2016K22.5792C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2016K22.5792C1GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 22.5792MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2016K22.5792C1GE00.pdf
Availability of KC2016K22.5792C1GE00
QUANTITY
KC2016K22.5792C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2016K22.5792C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2016K22.5792C1GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC2016K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency22.5792MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2016K22.5792C1GE00
Related LinksKC2016K22., KC2016K22.5792C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2016K22.5792C1GE00 Details Description
Related parts for KC2016K22.5792C1GE00
IC INVERTER SCHMITT HEX 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
FULLY MANAGED INDUSTRIAL ETHERNE datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CONNECTPORT X4IA ETH/HSPA+ datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER US CANADA WR44 datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
3,3UF 450V 10X20 datasheet.pdf