AVX Corporation KC2016K80.0000C10E00
KC2016K80.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2016K80.0000C10E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 80.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2016K80.0000C10E00.pdf
Availability of KC2016K80.0000C10E00
QUANTITY
KC2016K80.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2016K80.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2016K80.0000C10E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC2016K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency80MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2016K80.0000C10E00
Related LinksKC2016K80., KC2016K80.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2016K80.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC2016K80.0000C10E00
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
OSC XO 238.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ASSY SQ 1POS 25 X 25MM datasheet.pdf
F3SJ-A2420P25 datasheet.pdf
3,3UF 63V 14,3X6,2X6,9MM 105C 20 datasheet.pdf