AVX Corporation KC2520B20.0000C1GE00
KC2520B20.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520B20.0000C1GE00
Brief Description
OSCILLATOR XO 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520B20.0000C1GE00.pdf
Availability of KC2520B20.0000C1GE00
QUANTITY
KC2520B20.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520B20.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2520B20.0000C1GE00
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520B20.0000C1GE00
Related LinksKC2520B20., KC2520B20.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520B20.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC2520B20.0000C1GE00
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 0804 datasheet.pdf
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL SMD datasheet.pdf
BOARD DEMONSTRATION TDA7492 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf