Vishay/Dale RNC55J2371BSRE6
RNC55J2371BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2371BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2371BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2371BSRE6
QUANTITY
RNC55J2371BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2371BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2371BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2371BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2371BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2371BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2371BSRE6
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC RESET CPU BIPOLAR 2.2V 5SSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 250V 12A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
6+6 WAY MALE CRIMP S/BORE W HOOD datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 13POS R/A SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf